10 روش چیدمان دکوراسیون فرش

10 روش چیدمان دکوراسیون فرش

در مقاله پیش رو تصمیم به این هست شمارا با استفاده بهتر فرش ماشینی در دکوراسیون منزل آشنا کنیم. و یا اگر تازه عروس هستید و دغدغه انتخاب فرش جهزیه دارید و نمیدانید آن را چگونه با دکوراسیون خود هماهنگ کنید با ما همراه باشید.

بدون شک تاثیر زیبایی فرش، بر دکوراسیون منزل را بدون توجه به زیبایی فرش نمی توان در نظر گرفت.حال میتواند فرش انتخابی در دسته فرش های 700 شانه با تراکم کمتر نسبت به فرش 1000شانه با تراکم بالاتر و یا بالعکس باشد. همانطور که میدانید دکوراسیون از اجزا و عوامل مختلفی تشکیل شده است که فرش نیز یکی از این اجزا می باشد. برای داشتن دکوری بهتر باید در انتخاب فرش متناسب با دکور دقت نمود.

 

 

دکوراسیون داخلی منزل

امروزه یکی از هنر های زیبا و البته یکی از مهمترین موارد در ساخت و طراحی منازل دکوراسیون است.

دکوارسیون به دو دسته داخلی و خارجی تقسم می‌شود. دکوراسیون داخلی منزل همیشه بسیارمهم بوده و مورد توجه است. دکوراسیون داخلی وابسته به تعدادی جزییات و فاکتور هایی است که هماهنگی تمام فاکتور ها کنار هم نتیجه نهایی مطلوبی خواهد داشت

یکی از این ویژگی ها وجود کفپوش یا فرش مناسب و هماهنگ است. امروزه تنوع و رنگ و همچنین  وجود انواع طرح در فرش ها به گونه ای است که نیاز تمامی افراد را برآورده می کند. از فرش های دستباف ریزنقش گرفته تا انواع جاجیم، گلیم و گبه های رنگی و مدرن، بنابراین شما به راحتی می توانید خانه تان را مطابق میل تان دکور کنید. برای مثال اگر سبک خانه تان مدرن و مبلمان تان راحتی است، گبه های دستباف گزینه مناسبی برای خانه شماست.

 

اولین راه، دکور کل خانه را براساس یک فرش طراحی کنید. به اینصورتکه یک رنگ را از دل فرشتان استخراج کنید و رنگ مبلمان، دیوار پوش ها و پرده ها را در اتباط آن انتخاب کنید. حتی می توانید از طرح های داخل فرش برای اینکار استفاده نمایید. البته باید توجه داشته باشید که فرش باید خیلی خاص باشد. تا شما متحمل چنین زحمتی شوید. البته باید توجه البته با توجه به طرح های جدید و تنوع فرش های دستباف ایرانی، به ویژه انواع گلیم و گبه، کار دکوراتورها بسیار ساده تر شده چرا که با مدرن شدن سبک خانه های ما، نیاز ما به فرش های امروزی نیز بیشتر شده است. اگر حس آرامش و طبیعت چوب و آجر را دوست دارید و طرفدار مبلمان راحت و پارچه ای هستید در انتخاب یک گلیم دستباف با رنگ های قرمز و سبز تند یا یک جاجیم به اصطلاح دهاتی حتمن توجه کنید و شک نکنید.

برای شخصیت بخشیدن به فضای خانه باید کمی خلاقیت و حوصله به خرج دهید تا فضای داخلی خانه را تبدیل به فضایی با طراوت کنید و همیشه این را بدانید که کف خانه یکی از مهمترین بخش های خانه برای دکوراسیون محسوب می شود.

برای جلوه گری کف از فرش استفاده می شود که در هنگام استفاده باید به نکاتی توجه داشت تا زیبای آن بیشتر از قبل به چشم آید

 

راه دوم این است که شما فرشی دارید که رنگش مطابق میلتان نیست راه هایی وجود دارد که آن را با دکوراسیون خود هماهنگ نمایید البته همیشه خریدن فرش گزینه مناسب و خوبی بوده ما مسئله دکور رابدون هزینه هم می توان حل نمود که روشهای زیررا به شما پیشنهاد میکنیم

  • یافتن فضای مناسب برای فرش

فرش شما می تواند وظیفه خود را بدون داشتن دید زیاد انجام دهد. وقتی فرش را زیر میز، وسط مبلمان پهن می کنید و مبلمان را اطراف آن می چینید، این مبلمان شماست که در نگاه اول توجه را به خود جلب می کند. مسلم است اگر فرش مناسب تری داشته باشید، فضای زیباتری خواهید داشت اما با این کار کمی از جلوه رنگی آن که شما را آزار می دهد، می کاهید.

- استفاده از قالیچه

هزینه کمی برای یک قالیچه یا گبه با رنگ مورد نظر شما گزینه خوبی برای پوشش دادن رنگ فرش اصلی است. استفاده از قالیچه ها در کنار فرش به شما کمک می کند، هارمونی رنگ دلخواه تان را به خانه برگردانید.

 

  • رومبلی و کوسن

اگر مبلمان شما در سبکی است که می توان چند کوسن روی آن قرار داد، راحت ترین گزینه برای هماهنگ کردن فضاست. استفاده از رنگ های خنثی برای رومبلی یا کوسن چشم را می نوازد و با رنگ نامتناسب فرش مقابله می کند.

 

  •  رنگ مکمل

می توانید با رنگ های مکمل فرش فضا را دکور کنید. با استفاده از این روش رنگ فرش در کنار رنگ دکوراسیون جلوه زیبایی می یابد همان طور که می دانید رنگ های مکمل به ترتیب زیر می باشند:

  1.  قرمز و سبز
  2.  آبی و نارنجی
  3.  زرد و بنفش

استفاده از این رنگ ها در طیف های مختلف همواره یکی از بهترین روش های دکوراسیون داخلی است.

چند نکته را علاوه بر مطالب بالا با ید به چند نکته یگر اشاره نمود که برای زیبا تر شدن دکور کمک میکند.

 

انتخاب رنگ مناسب برای کف اتاق

در هر فضای دکوراتیوی رنگ اولین و مهم ترین عنصر محسوب می شود، سبک، آهنگ و عملکرد یک فضا مستقیما با رنگ آن سروکار دارد. توجه به رنگ ها خانه شما را در ساده ترین حالت هم دکوراتیو می سازد و خوشبختانه امروزه گزینه های مختلفی برای کفپوش ها و فرش ها موجود است که دست شما را در انتخاب باز می گذارد.

کف در واقع دیوار پنجم به حساب می آید و رنگ آن به اندازه دیوارها، مبلمان و پارچه های به کاررفته در خانه حایز اهمیت است. یک انتخاب خوب برای کف باقی کار را راحت و دلچسب می کند. رنگ ها به سه دسته کلی تقسیم می شوند:

رنگ های سرد

 رنگ های گرم

 رنگ های خنثی.

رنگ های گرم مانند قرمز و نارنجی و... فضایی با هیجان و پرانرژی، فعال و گرم به شما می دهد. این رنگ ها برای آشپزخانه ها یا نشیمن ها مناسب هستند. رنگ های سرد مانند سبز کمرنگ و آبی بیشتر برای اتاق خواب ها در نظر گرفته می شوند و رنگ های خنثی مانند سفید، بژ و خاکستری در هر دو صورت کاربرد دارند چرا که می توانند به عنوان رنگ تکمیلی در کنار هر رنگی استفاده شوند، به همین دلیل برای هر اتاقی از خانه مناسب هستند. کف اتاق مانند دیوار می تواند فضاهای اتاق را از هم جدا کند و در هر بخشی به رنگی متفاوت حضور داشته باشد اما وقتی که کف همه اتاق ها به هم مرتبط است و از بین بردن حد فاصل ها کار دشواری به حساب می آید، استفاده از یک رنگ خنثی برای کل فضا بهترین ایده است.

رنگی که برای کف انتخاب می کنید شاید توسط فضای خود اتاق به شما اجبار شود. اتاق کوچک و باریک یا اتاقی با سقف کوتاه مستلزم به کار بردن رنگ های خنثی می باشد تا فضایی دلبازتر در اختیار داشته باشید. اتاقی بزرگ با یک کفپوش تیره صمیمی تر و دلنشین تر خواهد بود.

اگر کف اتاق شما فضای وسیعی است، نعمت بزرگی در دست دارید که باید به دقت آن را مدیریت کنید. نوری که به کف می تابد را در ساعات مختلف روز بررسی کنید و میزان نور مصنوعی که قرار است در آن فضا داشته باشید را بسنجید. یک نور مصنوعی قوی برای یک اتاق بزرگ با یک نور طبیعی برای یک راهروی طولانی رنگ های کف متفاوتی را می خواهند. رنگ کف و دیوار ها باید با توجه به هم انتخاب شوند به عنوان مثال کف تیره با دیوارهای تیره اتاق را بسته و دلگیر می کند ولی اگر انتخاب تان رنگ های تیره است دیگر موظفید که مبلمان روشن به کار ببرید. فرش یا قالی شما بعد از تناسب با سبک خانه شما باید با رنگ کف اتاق همخوانی داشته باشد. وقتی کف اتاق را تیره در نظر گرفته اید، فرشی روشن می تواند روی آن جلوه داشته باشد.

 

 

ایجاد فضایی دلباز با استفاده از رنگ ها

رنگ های روشن فضا را بزرگتر نشانمی دهد بنابر ایت اگر شما فضای کوچکی دارید به شما توصیه می شود از انواع کفپوش، موکت، و فرشهای رنگ روشن استفاده نمایید. شما بنا به سلیقه خود میتوانید اتاق پذیرایی و یا اتاق نشیمن را به این روش بزرگ تر نمایش دهید.

 

ایجاد محیطی دنج و صمیمی

درست است رنگهای روشن فضا را دلبازتر و بزرگتر نشان می دهند اما اگر دنبال فضایی دنج هستیدبرای آرامشتان رنگهای تیره را فراموش نکنید. چنانچه می خواهید اتاق خواب یا فضای کنار شومینه تان را به محیطی دلچسب و امن تبدیل کنید، بهترین گزینه استفاده از این دسته از رنگ ها (مثل قهوه ای و آجری) می باشد. یک فرش ایرانی یا یک گلیم سنتی با رنگ های گرم می تواند فضایی بی روح و سرد را به محیطی آرامش بخش تبدیل کند.

به گردش رنک در دکور دقت کنید.

 

اهمیت گردش رنگ

گردش رنگ در کل فضای خانه یکی از ارکان اساسی دکوراسیون داخلی محسوب می شود که به سادگی قابل اجراست. می توانید از یک یا چند رنگ فرش تان را انتخاب کرده و از آن رنگ ها در سایر قسمت های خانه نیز استفاده کنید یا فرش تان را با توجه به رنگ غالب خانه تهیه کنید. البته توجه داشته باشید چنانچه از فرش های ساده یک رنگ استفاده می کنید، بهتر است برای هماهنگ شدن رنگ های آن با خانه تان رنگ های مکملش را به کار ببرید و از تکرار یک رنگ خاص خودداری کنید.

 

نورپردازی مناسب

نورپردازی در دکوراسیون داخلی از اهمیت بالایی برخورار است و اهمیت آن غیر قابل انکار است. برای داشتن بهترین نورپردازی در داخل ساختمان علاوه بر نورپردازی‌های داخلی باید به جریان نور طبیعی در منزل هم توجه شود. با یک تغییر کوچک در نورپردازی می توانید تاثیری بزرگ روی زیبایی و هماهنگی مبلمان و فرش بگذارید.

 

ایجاد توازن

برای داشتن طراحی داخلی زیبا یابد مراقب بود که در استفاده از رنگها زیاده روی نشود رنگهای سردو روشن و همچنین گرم و سرد راباید توجه داشت که هر کدام به اندازه مناسب استفاده گردد. برقراری توازن و اعتدال میان رنگ ها و کمک گرفتن از رنگ های خنثی نظیر سفید و طوسی و بژ است. تنها در این صورت است که چشم از دیدن مکرر یک فضا، به ویژه یک قسمت مهم از مبلمان که همان فرش است، خسته نمی شود.

در مقالات بعدی به طریقه چیدمان فرش و اینکه کدام فرش در کدام قسمت خانه جلوه گری بیشتری خواهد داشت با شما گفتگو خواهیم کرد.

 

نظرات کاربران

کد امنیتی