10 ویژگی اکریلیک هیت ست شده

10 ویژگی اکریلیک هیت ست شده

در مبحث شناختن فرش مرغوب باید با شناسنامه آن آشنایی کامل داشته باشند. یکی از راه های شناخت فرش آشنایی با انواع نخ مناسب برای بافت فرش می باشد. نخ اکریلیک یکی از انواع نخ می باشد که خود به تنهایی از مرغوب ترین نخ ها محسوب می‌گردد. با این حل برای بالابردن استحکام و مرغوب‌تر نمودن این لیف آن را طی عملیاتی آغشته به هت‌ست می نمایند. در این مقاله شما را با خواص اکریلیک هت ست شده بیشتر آشنا خواهیم نمود

 

الیاف اکرلیک هیت ست شده چیست؟

هیت ست شده از ویژگیهای نخ های به کار رفته در تولید و بافت فرش ماشینی است و به نمونه ای از الیاف گفته می شود که طی فرایندی در مرحله ریسندگی روی نخ انجام می‌گیرد این فرایند بوسیله بخار و گرما تثبیت و سپس نخ ریسیده می‌شود. که این مراحل انجام شده، نخ را دارای ویژگی هایی می‌کند و آن را از دیگر نخ های مورد استفاده در فرش ماشینی متمایز میکند. در این مرحله تعریف هت ست و الیاف اکریلیک مورد استفاده در فرش های ماشینی را ملاحظه نمودید.

 

ویژگی های الیاف هیت ست؟

استفاده ازاین روش در ریسندگی  در نخ ویژگی هایی ایجاد میکند که علاوه بر کیفیت بالای الیاف در کیفیت منسوجات بافته شده با این الیاف نیز تاثیرگزار خواهد بود. از جمله این ویژگیها را عبارتند از:

1- فرش ماشینی بافته شده با اکریلیک هیت ست شده ، در برابر شستشو مقاومت بالایی دارد نه تنها در رنک آن تاثیری ندارد بلکه پس از بارها شستن شاید تغییر بسیار ناچیزی دیده شود.

2- فرش ماشینی بافته شده با الیاف هیت ست در برابر گرما و نور پایداری بسیاری ازخود نشان می‌دهند.

3- در این روش ریسندگی الیاف ثبات نخ بالا بوده و در صورت بافت منسوجات بافته شده دوام و ماندگاری بالاتری نسبت به دیگر منسوجات بافته شده با سایر الیاف است.

4- الیاف هت ست شده در برابر آلودگی مقاوم هستند و آلودگی هواو گرد و غبار را کمتر از دیگر الیاف به خود جذب می کنند.

5- الیاف هت ست  بدلیل سبک ریسندگی دارای مقاومت بالایی دربرابر خمیدگی و شکستگی پارگی و سایش دارد این الیاف در هنگام کشیدگی کمترین مقدار آسیب را دارد و پاره نمی شود.

6- الیاف هت ست بافته شده در فرش ماشینی این فرش را ازلحاظ پرزدهی ایمن داشته و کمترین میزان پرزدهی را در این نوع فرش میتوان مشاهده نمود.

7- اگر نمره ی نخ و تراکم را در فرش های گوناگون یکسان در نظر بگیریم ، فرش بافته شده با نخ هیت ست در همان شرایط حجیم تر و پرتر به نظر می رسد.

8- فرش بافته شده با اکریلیک هیت ست شده دارای سر نخ های مشخص بوده و به چشم قابل تشخیص می باشند. که به اصطلاح آن را سوزن ته گردی یا دانه اناری می نامند که البته قابل ذکر است که این ویژگی آن باعث زیبایی بیشتر این فرشهای ماشینی شده است.

9- پاخور نرم تر و خواب بهتر از دیگر ویژگیهای این الیاف است.

10- فرش بافته شده با الیاف هیت ست کمک میکند که طرح فرش از جلوه بیشتری برخوردار باشد و در چشم بیننده بیشتر جلوه نماید.

 

معایب فرش آکریلیک

فرش اکریلیک و اکریلیک هیت ست شده علاوه بر مزایای بیشماری که دارد دارای معایبی نیز می باشد

اولین دوره های تولید فرش ماشینی، از پشم برای تولید فرش ماشینی استفاده می شد. اما امروزه با گسترش صنعت تولید فرش های ماشینی ، نخ های مختلفی مانند آکریلیک هیت ست شده و برای تولید فرش به کار می رود.

این فرش ها لطافت و نرمی فرش های نخ پنه، پشمی و را ندارد که خود نوعی عیب محسوب میگردد اما از دیگر معایب این نوع لیف شستشوی فرش های بافته شده با این الیاف است. یکی از نکات مهم در امر قالیشویی این فرشها نوع مواد شوینده است.

به علت خاص بودن جنس این فرش ها باید حتما با شامپو فرش های صنعتی شسته شود.

استفاده از پودر های رختشویی ماشینی یا دستی موجب واکنش شیمیایی و زرداب انداختن  متن و ریشه می شود.

همچنین موجب خشک شدن و سفتی نخ ها می شود.

این موضوع در پشت فرش، روی برچسب فرش قید شده است.

و از دیگر معایب این فرش در برخی از متون آمده که این فرش دارای خواص سرطان زایی است

سرطان زا بودن الیاف فرش اکریلیک بحث تازه ای نیست و سال های سال است که عده ای بر سرطان زا بودن آن اصرار دارند و عده ای دیگر آن را نکار می کنند.
نتیجه این نظریه پردازی ها تا چند سال پیش از این، چندان مهم نبود چرا که چه اکریلیک سرطان زا بود یا نه تولیدکنندگان ایرانی جایگزین دیگری برای آن نداشتند یا مجبور نبودند داشته باشند. همه اکریلیک می بافتند و با حاشیه سود خوب فروش فرش ماشینی را در اکریلیک خلاصه می کردند. بنابراین تا زمانی که الیاف اکریلیک به راحتی و با قیمت مناسب وارد ایران می شد فرقی نداشت که اکریلیک سرطان زا هست یا خیر. اما از چند سال پیش که همه چیز دست به دست هم داد تا اکریلیک گران و نایاب شود و از طرفی چندین شرکت برای ورود پلی استر به فرش چراغ سبز نشان دادند صاحبان این صنعت نیز به پلی استر نگاه تازه ای داشتند. کم کم مزایای پلی استر در مقایسه با اکریلیک و معایب آن در فرش مورد توجه مدیران و تولیدکنندگان قرار گرفت.

اما بسیاری این نظریه را مطرود دانسته و آن را پوچ و بیهوده برشمرده اند.

 

نظرات کاربران

کد امنیتی