وقف چی: آسیب کرونا به امرار معاش فرشبا فان / مسئولان حمایت کنند

وقف چی: آسیب کرونا به امرار معاش فرشبا فان / مسئولان حمایت کنند

وقف چی: آسیب کرونا به امرار معاش فرش بافان / مسئولان حمایت کنند

رئیس فراکسیون فرش و صنایع دستی مجلس از وضعیت نامناسب اقتصادی فرش بافان خبر داد و گفت: انتظار است با توجه به رکود بازار به دلیل شیوع کرونا، این قشر نیز زیر چتر حمایتی دولت قرار گیرند.

علی وقفچی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت وضعیت اقتصادی فرش بافان و فعالان حوزه صنایع دستی را با توجه به شیوع بیماری کرونا نامناسب عنوان کرد و گفت: اگرچه اکنون رکود بازار در تمام حوزه‌های اقتصادی مشهود است اما امرار معاش بافندگان فرش و فعالان حوزه صنایع دستی به‌دلیل بنیه ضعیف اقتصادی بسیار دشوار شده، این در حالی است که این قشر از جامعه با مشکلاتی همچون فروش محصولات و نداشتن بیمه رو به رو بوده و کرونا وضعیت را برای آن‌ها سخت‌تر کرده است.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با توجه به مشکلات فعالان حوزه فرش و صنایع دستی، رئیس جمهور و وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باید توجه ویژه‌ای به آن‌ها کند، انتظار است این قشر نیز زیر چتر حمایتی دولت قرار گیرند و تسهیلات پرداختی به آن‌ها بدون سود باشد.

وی با تاکید بر اینکه نباید بیمه فرشب افان و صنایع دستی کاران در زمان رکود اقتصادی ناشی از شیوع کرونا قطع شود، اضافه کرد: باتوجه به کاهش درآمدهای نفتی، صنعت فرش می‌تواند برای کشور ارزآوری کند و در عین حال بدون نیاز به واردات مواد اولیه، اشتغال‌زایی ارزانی داشته باشد.

رئیس فراکسیون فرش و صنایع دستی مجلس با انتقاد از مغفول ماندن بیمه فرشبافان پس از سال‌ها، اظهار کرد: فرش و صنایع‌دستی می‌تواند یکی از ارزان‌ترین و موثرترین کالاها در ایجاد اشتغال باشد و این واقعیت که تنها با صادرات نفت نمی‌توان کشور را اداره کرد غیرقابل چشم‌پوشی است لذا درآمد ناشی از صنایع دستی و فرش درصورت تولید و صادرات تخصصی می‌تواند زندگی نسل‌های بعدی را تغییر دهد.

منبع: مرکز ملی فرش ایران

نظرات کاربران

کد امنیتی