7 راه برای خلاصی از پرز فرش

7 راه برای خلاصی از پرز فرش

حتما تا کنون با این معضل روبرو شده اید که فرشتان در طول مدت استفاده دارای پرز باشد و این پرزدهی در تمام نقاط منزلتان ایجاد مزاحمت نموده است و به رخت و لباس می چسبند.

این پرزدهی ها اغلب در فرش ماشینی و البته در فرش های نو دیده  می‌شود. البته برخی بر این گمان هستند که پرزدهی فرش ماشینی با استفاده از شامپوهای ضد ریزش مو برطرف می‌گردد که در اینجا متذکر این موضوع هستیم که این ذهنیت کاملا اشتباه است.

 

در اطراف خود و در ایران، اغلب به چشم میخورد که فرش‎های بافته شده با الیاف اکریلیک طرفداران بیشتری نسبت به فرش های بافته شده با سایر الیاف دارد، که اتفاقا الیاف اکریلیک  نسبت به انواع دیگر الیاف فرش ماشینی دارای پرزدهی بیشتری است. به طور کلی اگر در مراحل بافت فرش از مقدار مناسبی آب و روغن در مرحله آماده سازی الياف استفاده شود، دستگاهها در سالن ریسندگی به خوبی تنظيم شوند، تثبيت حرارتی مطلوب باشد و از آهار استفاده شود، فرشها کمتردچار مشکل پرزدهی میشوند.

 

 

عوامل ایجاد پرز در فرش چیست؟

در فرش ماشینی، نگهدارنده ای به نام آهار استفاده می شود که الیاف خاب را نگه می‌دارد که این آهار در هنگام ریسیدن الیاف مورد استفاده قرار میگیرد.

در هنگام بافت الیافی هستند که در سطح بالاتری از قسمت زمینه قرار می گیرند و درگیر آهار نمی‌‌شوند در نتیجه به صورت معلق در میان خاب فرش جای می‌گیرند. درگیری با پرز فرشزمانی تشدید پیدا میکند که فرش در معرض استفاده و پاخوردن یا سایش قرار می گیرد. بر اساس بررسی‌های زیاد این پرزدهی به طور کامل دست از گریبان ما بر نمی‌دارد ومدارا در وهله اول راه درمان آن است که البته با گذشت زمان از مقدار آن کاسته می شود ولی هرگز بطور کامل از‌بین نمی‌رود. مدت و شدت پرزدهی یک فرش ماشينی به کيفيت الياف، نوع و ساختمان نخ، نحوه اتصال خاب به زمينه، تراكم و ضخامت نخ زمينه، کيفيت آهار مصرفی و همچنين بسياری دیگر از عوامل فنی موثر در فرش‌بافی بستگی دارد. همچنين هر چه تراکم و تعداد شانه فرشی که انتخاب میکنيد بالاتر باشد، کمتر مجبور خواهيد بود با این مشکل دست و پنجه نرم کنيد.

اکرولیک همانگونه که در بالا اشاره شد بدلیل جنس خود دارای پرز دهی می باشد. که امروزه  با تکنولوژی  جدید  فرشها رو هیت ست کرده تا هم از نظر شفافیت و هم پرز دهی بهتر شوند. اما فرش خوب باید به اندازه یک تا سه هفته پرز بدهد، مدت آن هم بستگی  به رنگ فرش دارد. فرش های تیره معمولا بیشتر پرز می دهند.  

 

7 راه برای برطرف کردن پرز فرش چیست؟

 

  1. جارو زدن فرش با جارو های قدیمی:

با بررسی هایموجود یکی از کارآمدترین روش‌های برطرف کردنپرز فرش استفاده از جار های قدیمی (جاروچوبی_ جاروشمالی) به صورت خشک یامرطوبمی باشد. این جاروها بدن آسیب زدن به فرش باعث جدا شدن بخش عمده ای از پرزهای سطحی از روی فرش ماشینی می گردد و پرزها را به گوشه ای هدایت میکند و سپس جمع آوری میشود. اگر جارو دستیدر دسترس شما نیست می توانید بارعایت نکاتی از جارو برقی استفاده نمایید تا پرزها به راحتی جدا گردند در غیر این صورت مشکل دو برابر خواهد شد.

 

  1. استفاده ازدستگاه پرزگیر:

از دیگر روش های خلاصی از پرزهای آزار دهنده فرش استفاده از دستگاههای تولید شده مناسب اینکار به نام پرزگیر است.

 

  1. استفاده از شامپو فرش

یکی از راه ها برای برطرف نمودن پرز فرش استفاده از شامپو فرش است آن هم حداقل سالی چند بار. این راهکار علاوه بر تمیزی فرش شما، شما را از داشتن پرز در سطح فرش نیز نجات خواهد داد

  1. استفاده از پراکسید هیدروژن:

پراکسید هیدروژن تمیز کننده ای قوی برای از بین بردن لکه های پرتئین و خون است. اینماده علاوه بر داشتن این خاصیت میتواند در از بین بردن پرز فرش به شما کمک کند.

 

  1. استفاده از فرچه:

 از دیگر روش های پاکسازی فرش از پرز ها استفاده از فرچه می باشد. که البته بنظر شخص من باعثتحریک فرشبوده و باعث پرزدهی بیشتر می شود.

 

  1. استفاده ازکیسه حمام:

راه دیگری این است که یک کیسه حمام را مرطوب کرده به دست بکشید و از راه خاب قالی کیسه بکشید. هر دو روز یکبار فرش ها را جارو بکشید. حداقل سالی چند بار با شامپو فرش فرش ها را شامپو بکشید.برای درخشان کردن رنگ های فرش کمی سرکه را با خاک اره مخلوط کرده و به ارامی برسی را در این مخلوط بزنید و روی فرش بکشید وقتی که خشک شد با جارو برقی سطح ان را جارو کنید.

 

  1. تمیز کردن فرش بابخار:

بخار شو می تواند کمک خوبی در برطرف ساختن پرز های فرش باشد.کاتالوگ دستگاه را با دقت بخوانید. در صورت اجازه استفاده از مواد شیمیایی، بهتر است به جای آن از مخلوط آب و سرکه استفاده کنید و با استفاده ازاین محلول درجه آن را کم نموده و به آرامی روی پرز های فرش بکشید و سپس با استفاده از فرچه پرز های جدا شده را جمع آوری نمایید.

 

 

 

 

 

 

نظرات کاربران

کد امنیتی